LinkedIn

18.06.2009 wzięliśmy udział w konferencji organizowanej przez Railway Market Forum w Warszawie – ŚRODKOWOEUROPEJSKIE FORUM OPERATORÓW KOLEJOWYCH 2009. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Efektywność działań a konsolidacja rynku w dobie kryzysu”.

W konferencji wzięli udział reprezentanci polskich i środkowoeuropejskich kolei- ZSSK Cargo, CER, OKD Doprava, a DB Schenker Rail, jak również przedstawiciele polskiego Ministerstwa Infrastruktury.

Przy spotkaniu tych dwóch stron zawsze dochodzi do dyskusji na temat stawek dostępu za korzystanie z kolejowej drogi transportowej. Przewoźnicy uważają, że są one za wysokie, a Ministerstwo, że podwyżka jest konieczna, gdyż bez niej nie byłoby środków na utrzymanie linii kolejowych, a tym samym jeszcze bardziej spadłaby średnia prędkość pociągów.

Również spotkanie przedstawicieli PKP Cargo z prywatnymi przewoźnikami budzi wiele emocji, z powodu monopolistycznych praktyk głównego polskiego przewoźnika, który tym razem chwalił się przeprowadzaną restrukturyzacją i planowanymi zwolnieniami ok.7000 osób.

Oprócz niewątpliwie interesujących wystąpień i dyskusji na konferencji było miejsce i czas na nawiązanie nieformalnych znajomości i umówienie spotkań z firmami z branży kolejowej.