LinkedIn

W dniach 3-4 września 2015 odbyła się w Pardubicach Konferencja Transportowa 2015 i VI Międzynarodowa Konferencja Naukowa z podtytułem „Zasady zrównoważonego transportu”.

W programie części przedpołudniowej pierwszego dnia zaplanowano posiedzenie plenarne. Swoje wystąpienia mieli goście z Polski, Serbii, Niemiec, Brukseli, a także dyrektor wykonawczy CER – Wspólnoty Europejskich Firm Kolejowych – Libor Lochman. W sekcji popołudniowej uczestnicy mogli wybrać jeden z dwóch wariantów. W pierwszym słuchacze zapoznali się z najnowszymi trendami i wiedzą naukową w transporcie i możliwościami ich zastosowania w praktyce, z uwzględnieniem zasad zrównoważonego transportu.

Drugi wariant umożliwiał uczestnikom poznać nowe Centrum Edukacji i Badań w Transporcie.  Specjaliści – pracownicy Centrum – wyjaśniali, pokazywali i w wielu przypadkach również demonstrowali, jak funkcjonują poszczególne laboratoria. Największą atrakcją dla uczestników była możliwość przejechania się unikatowym pojazdem, będącym wynikiem kilku prac dyplomowych i doktoranckich. Wrażenia były niepowtarzalne, szczególnie dla tych, którzy odważyli się go prowadzić samodzielnie.

Tegoroczna konferencja była wyjątkowa, ponieważ została zorganizowana z okazji 200 rocznicy urodzin Jana Pernera, ważnego czeskiego dziewiętnastowiecznego projektanta i budowniczego linii kolejowych. W godzinach wieczornych odbyło się uroczyste odsłonięcie popiersia Jana Pernera w foyer Wydziału Transportu Uniwersytetu w Pardubicach.  Autorem brązowego popiersia o rozmiarach 62×62×40 był rzeźbiarz akademicki Jaroslav Brož, którego wiek 91 lat, mało kto umiałby odgadnąć.

Drugiego dnia konferencja kontynuowana była w trzech równoległych sekcjach:

  • Technologie i zarządzanie w transporcie i telekomunikacji,
  • Środki transportu i infrastruktura,
  • Historia transportu.

 

OLTIS Group był reprezentowany w sekcji technologii i zarządzania w transporcie i telekomunikacji, podczas której nasza koleżanka Alena Loudová wzbogaciła program referatem „Możliwości finansowania europejskich badań kolejowych i przykłady udanych projektów”.

Firma OLTIS Group została jednym z partnerów tegorocznej konferencji, sponsorując zarówno konferencję, jak i popiersie Jana Pernera.

 

Dopravní konference 01     Dopravní konference 02

Dopravní konference 03     Dopravní konference 04

Dopravní konference 05     Dopravní konference 06

Dopravní konference 07     Dopravní konference 08