LinkedIn

W dniach 26-28.02 2014 odbyła się czwarta już edycja polsko-czeskiej konferencji „ Systemy kolejowe III tysiąclecia”. Uczestnicy tradycyjnie spotkali się w hotelu „Muflon” w Ustroniu koło Bielska- Białej.

Organizatorem konferencji były firmy Oltis Polska oraz První Signální.

Złotym sponsorem została krakowska firma KZA, która jest z nami już od czterech lat. Natomiast statut srebrnego sponsora uzyskały firmy: PKP Cargo Service oraz Railtech Papla.

Pozostali sponsorzy to Jastrzębska Spółka Kolejowa, Graw, Stor, SPAI, Asco Rail, Frauscher, Elkol, Bora Gift oraz Studio Antares.

Honorowy patronat nad konferencją objął nowy Ambasador Republiki Czeskiej w Polsce, Jakub Karfík.

Pozostałe patronaty: Instytut Kolejnictwa, Politechnika Śląska Katedra Transportu Szynowego, Południowy Klaster Kolejowy, Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei. Przedstawiciele prasy i patronaty medialne: KOW media & marketing, Kurier Kolejowy oraz Infrastruktura Transportu.

Całą konferencję prowadził nasz zaprzyjaźniony kolega i wielki fachowiec z dziedziny transportu Tomasz Krawczyk z firmy Baltic Rail. Rozpoczęcie przypadło w udziale panu Michałowi Bachledzie z Klastra Południowego, który omówił nowoczesne metody zarządzania infrastrukturą kolejową z wykorzystaniem narzędzi informatycznych w optymalizacji zasobów oraz wzroście bezpieczeństwa.

Pan Vaclav Martiniak opowiedział troszkę o firmie První Signální kierunkach rozwoju firmy, celach i strategii. Po ciekawym aczkolwiek luźnym wystąpieniu kolegi Vaclava pan Juliusz Grabczyk z firmy GRAW zaprezentował urządzenia pomiarowe wykorzystywane na kolei, a szczególnie przyrządy do pomiaru kół i zestawu taboru oraz do pomiaru torów. Ciekawie i perspektywicznie zaprezentowała się firma KZA Kraków a prezentacja dotyczyła „Wizyjnego systemu stwierdzania pociągu”.

Nadszedł czas, żeby wszystkich uczestników konferencji zaprosić do zrobienia wspólnego pamiątkowego zdjęcia, a korzystając z tego, że pogoda tej zimy była wyjątkowo wiosenna – zdjęcie zostało zrobione w ogrodzie hotelu. Po przerwie na kawę i zdjęcie o diagnostyce najnowszych systemów SRK opowiedział pan Stanislav Zářecký z První Signální. Dużo ciekawych i ważnych informacji w swoim wystąpieniu o dopuszczeniach do eksploatacji urządzeń i podsystemów w Polsce powiedział pan Paweł Gradowski z Instytutu Kolejnictwa. Dowiedzieliśmy się jak szybko zmienia się prawo i jak istotne jest śledzenie jego zmian.

Nasza koleżanka Sonia Gorzelańczyk wyjaśniła jak to się stało, że wcześniej byliśmy firmą JERID Polska a obecnie OLTIS Polska oraz opowiedziała o zaletach systemu informatycznego „ Katalog Pojazdów Kolejowych” natomiast przedstawiciele Rail Tech Papla panowie Jakub Papla i Aleksander Jasiewicz przedstawili nowości w dziedzinie smarowania szyn.

Jakość i optymalizacja kosztów była tematem prezentacja pana Ireneusz Jasiński z Centrum Diagnostyki PKP PLK. Krótko o swoich firmach opowiedzieli nam również pani Urszula Pacanowska ze Spółdzielni Pracy Automatyków i Informatyków oraz pan Artur Sonek z firmy Asco Rail. Zamknięcie części merytorycznej przypadło w udziale przedstawicielowi Instytutu Spraw Publicznych, panu Łukaszowi Wenerskiemu, który zaprezentował nam jak statystycznie postrzegają się wzajemnie Czesi, Polacy i Niemcy. Prezentacja ta była odskocznią od ważnych i merytorycznych tematów i miała zachęcić nas do przemyśleń tego zagadnienia.

Ciąg dalszy rozmów merytorycznych toczył się już w mniejszych kręgach towarzyskich do późnych godzin nocnych.

Piąta edycja konferencji odbędzie się w I kwartale 2015 roku.

Dziękujemy i zapraszamy ponownie!

IMG_1015

IMG_1078 IMG_1044 IMG_1027 IMG_1020Wspólne zdjęcie USTROŃ 26-28.02.2014R.